Výtvarné pojetí výzdoby

Malířská výzdoba - současná lyrická evokace židovského života.

Nově opravený a znovu oživený komplex původních židovských budov v samém srdci bývalé mikulovské židovské obce byl zprovozněn na sklonku roku 2005. Jeho malířská výzdoba je výpravnou výtvarnou básní, odvíjející se v čase, tak jak se návštěvník pohybuje jednotlivými prostory; Báseň, jež se dá číst z různých stran a úhlů, báseň, v níž se OCITNETE A PRODLÍTE.

Zdroje této výtvarné práce, obrazu vrstvícího se posloupně a kontinuálně v jednotlivých etážích, vyvěrají z prostoru samotného a z jeho nesmírně inspirativní, pestré a pohnuté historie: z židovských tradic a ze života židovských obcí, jak koexistovaly v našem společném prostředí až k osudnému a rozryvnému dějinnému předělu.

Samotné zpracování maleb na stěnách není omezeno "doslovností nápodoby" či "zdobením" magického prostoru, pracuje s náznakem, překvapivým spojením, využívá hravosti a průhledů, které se návštěvníku nabídnou a vedou jeho putující oko.

Škála výtvarných prostředků sahá od temnosvitné malby, inspirované haličským stylem, mísícím prvky italské renesance s lidovým projevem a židovskou symbolikou, přes fragmenty zářivé barevnosti až ke grafickému zpracování motivů v cítění a provedení veskrze soudobém. Záměrně se vyhýbá hebrejským nápisům a textovým polím, chaotičnosti a nahuštění dekoru. Dává naopak vyniknout vzdušným kompozicím, kombinujícím styly různých dob, rozličných materiálů a technik: v jednotném malířském a grafickém zpracování se tak setkává evokace empíru a baroka, biedermeieru a renesance s architektonickým plánem či dnešní fotografií.

Prameny inspirace tedy tryskají nejen z židovského života a kultury, ale také z jejich spoluprožití a přijetí člověkem dneška. Výzdoba samotná nenapodobuje nenapodobitelné - není žádným "skanzenem židovské kultury". Nezapře a nezapírá, že vznikla v roce 5766 - tedy v roce 2005 křesťanského letopočtu. Jde o v našich zeměpisných šířkách zatím ojedinělý pokus o recepci židovství výtvarníkem původu nežidovského, současným moravským malířem a grafikem Vítem Ondráčkem. Je "odleskem odlesku", zpětně promítnutým do historických prostor.


Co je u nás nového?

Zobrazit další novinky

×

Online rezervace? Skvělý nápad!

Následující formulář slouží jako online poptávka ubytování. Potřebujeme jen několik údajů o vás, a pokud chcete, můžete vybrat i preferované pokoje, které chcete rezervovat. Po odeslání poptávky rezervaci potvrzuje naše recepce.

Základní údaje

Kontaktní údaje, příjezd a odjezd. Vyplňte prosím všechna pole.

Zadejte jméno Zadejte počet osob Zadejte datum příjezdu Zadejte datum odjezdu Zadejte mobilní telefon Zadejte platný e-mail

Pokoje na Templu

Vyberte prosím pokoje v budově Templ, které jsou součástí rezervace.

Pokoje na Gardenu

Vyberte prosím pokoje v budově Garden, které jsou součástí rezervace.

Odesláním rezervace potvrzujete, že souhlasíte s Rezervačními a storno podmínkami.

×